Dalyan® Makina 1975 yılında Makina Mühendisi Kadir Dalyan tarafından kurulmuştur.  Şirketimizin kurucusu Kadir Dalyan Sektörün tanınmış firmalarında 3 yıl mühendislik yaptıktan sonra askerlik sonrası döndüğü memleketi Çorum’da mühendislik bürosu açmıştır. Daha sonra hem imalat sektöründeki tedarikçi eksikliğinden, hem de firmaların taleplerinden ticarete atılmıştır. Aldığı mühendislik formasyonu ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan ticaret anlayışıyla imalatçıların büyük güvenini ve desteğini arkasına almış, bununla beraber de büyük markaların bayiliklerini bünyesine katmıştır.

Yıllar geçtikçe piyasanın ve üretici firmaların yönlendirmeleriyle 12.000’e varan ürün çeşiti ile imalat sektöründeki firmaların elektrik motorundan redüktöre, her türlü boya çeşidinden civataya, teknik hırdavat çeşitlerinden jeneratöre, kaynak makinesinden elektrota bütün ihtiyaçlarını karşılayacak konuma gelmiştir.

Dalyan® Makina firması sadece çeşidini artırmakla kalmamış, kazandığını sürekli işe yatırmış, mağazalarının sayısını artırmış, gelişen teknolojiye sürekli yatırım yapmış ve kadrosunu sürekli genç, eğitimli ve dinamik tutarak sektördeki öncülüğünü devam ettirmiştir.

1989 yılından beri stok takibini, cari işlemlerini, fatura işlemlerini bilgisayarlarla yaparak hem müşterilerine daha üstün nitelikli hizmet vermiş, hem de stoklarını takip ederek müşterinin muhtelif mağduriyetlerini engellemeyi hedeflemiştir. Bununla beraber 2000 yılından itibaren yayın hayatına başlayan ve her geçen gün kapsamı daha da genişleterek web sitesiyle müşterilerine İnteraktif olarak da her türlü teknik bilgiyi sunmaktadır.

Dalyan® Makina’nın tescillediği adıyla, gururla ve en iyi şekilde temsil ettiğine inandığı markalardan bazılarını GAMAK Elektrik Motorları, YILMAZ Redüktörleri, LOCTITE ve TEROSON Endüstriyel ürünleri, BOSCH Elektrikli El aletleri, HENKEL ürün grubu, NORM civataları, İZELTAŞ El aletleri, Pvd Pnömatik Sistem Malzemeleri, KOBOLD endüstriyel ölçüm cihazları, THREE-FIVE kayışları, DYO boya ve uygulama ürünleri grubu, AKZO-NOBEL boya ve uygulama ürünleri grubu, AK-İŞ renk makinesi ve ürün grupları olarak sıralayabiliriz.